• .

  • .

  • .

  • .

  • .

Porady

M jak Mrówka » Ogród

Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimą

Razem z synem postanowiliśmy od tego roku zacząć dokarmiać ptaki zimujące. W tym celu zakupiliśmy karmnik, który postawiliśmy w naszym ogródku. Oczywiście, aby nasze postanowienie zrealizować musieliśmy zaopatrzyć się w odpowiednią karmę dla ptaków.

Post Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimą pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimująceOstatnia lekcja przyrody w szkole mojego syna spowodowała, że w naszym przydomowym ogródku pojawił się karmnik – o tym, jaki najlepiej kupić możecie przeczytać w artykule „Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?”. Zakupiliśmy go w sklepie Mrówka. Miły sprzedawca, który doradzał nam przy wyborze karmnika, pomógł nam również dobrać odpowiednią karmę i wytłumaczył zasady dokarmiania.

Jaka karma dla ptaków

Ptaki powinniśmy dokarmiać wyłącznie naturalnymi produktami. Z ich kupnem nie będziemy mieli najmniejszego problemu. W sklepach dostępne są kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, orzechy, suszone owoce, a także gotowe już mieszanki nasion dla dzikich ptaków – powinny przyciągnąć drobne ptaki, np. sikory, gile czy wróble. Owoce jarzębiny, czarnego bzu, kaliny, aronii, głogu, róży czy jałowca to ulubiony pokarm jemiołuszek, kosów i dzięciołów. 

Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimująceBardzo dużo ptaków lubi słoninę czy łój (co ważne, słonina może wisieć ok. 2-3 tygodnie, po tym czasie zjełczeje i może zaszkodzić ptakom). Słoninę najlepiej przymocować do mocnego drutu i powiesić na dość wysokiej oraz cienkiej gałęzi, aby nie dostały się do niej koty. Warto też ją ponacinać na brzegach, wówczas ptaki wykorzystają smakołyk w całości. Przysmakiem są również nasiona i orzechy zalane roztopionym tłuszczem – tzw. zimowe kule, oczywiście je również można kupić gotowe. Sroki, gawrony i sójki lubią ponadto żółty ser. Obierki i kawałki jabłek to natomiast ulubiony pokarm kwiczołów, a owoce cisa – kosów.

Pamiętajmy, że chleb powinien być tylko dodatkiem. Ponadto musi być suchy i rozdrobiony, aby ptaki mogły go bez trudu przełknąć. Zadbajmy również, aby ptaki miały co pić – o wodę w zimowym okresie nie jest łatwo.

Asia

Post Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimą pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?

Mój syn przyszedł ostatnio ze szkoły i spytał się, czy pomogę zrobić mu karmnik dla ptaków. Ucieszyłam się, że zaczął w końcu wykazywać zainteresowanie pracami manualnymi, ale niestety w naszym domu nie ma narzędzi, by wykonać taką konstrukcję. Postanowiłam jednak nie zniechęcać dziecka do opieki nad zwierzętami i zaproponowałam mu, że kupimy karmnik.

Post Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Byłam ciekawa skąd Kacprowi przyszedł do głowy pomysł wykonania karmnika – już myślałam, że pan od techniki wymyślił taką pracę i jednak będę musiała zainwestować w piłę, jednak okazało się, że to pani od przyrody mówiła o zimowym dokarmianiu zwierząt. No cóż, wybraliśmy się więc do najbliższej Mrówki, gdyż wydawało mi się, że widziałam tam karmniki dla ptaków. I nie pomyliłam się.

Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?

Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Stanęliśmy z Kacprem przed karmnikami dla ptaków i zaczęliśmy zastanawiać się, jaki wybrać. Wszystkie były ładne, jednak ja chciałam, żeby kupiony przez nas karmnik był jeszcze praktyczny i spełniał swoją funkcję. Z pomocą przyszedł nam sprzedawca Mrówki, który nas nieco „wyedukował”. Po pierwsze, karmnik nie może być ciasny i zamknięty, ponieważ ptaki nie przepadają za takimi przestrzeniami. Najlepiej wybrać taki model, aby posilające się ptaki mogły mogły swobodnie obserwować okolicę. Nie może być jednak zbyt duży, aby nie odwiedzały go inne gryzonie. Drugą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, aby w karmniku (a także wokół niego) nie znajdowały się ruchome elementem – poruszane wiatrem będą odstraszać ptaki. Po trzecie, nie mniej ważne, karmnik musi być tak skonstruowany, aby maksymalnie chronić karmę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Nie łudźmy się jednak, że podczas śnieżycy czy ulewy karma zostanie nienaruszona. Sprzedawca uczulił mnie, aby mokra karma nie zalegała zbyt długo w karmniku, gdyż uaktywnione podczas odwilży grzyby mogą spowodować zatrucia pokarmowe ptaków. I już mi się odechciało karmnika, ponieważ dochodził mi następny obowiązek, ale syn obiecał, że będzie o to dbał (po powrocie do domu, poprosiłam to na piśmie).

Pamiętajmy także, że karmnik trzeba często myć, gdyż jest to „miejsce spotkań” wielu osobników, a to sprzyja przenoszeniu między ptakami chorób i pasożytów. Z tego więc powodu wybierzmy taki karmnik, który jest łatwy do umycia, wystarczy do tego woda z płynem do mycia naczyń.

Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?

Karmnik o odpowiednim kształcie

Na rynku dostępnych jest wiele modeli karmników – tradycyjne wykonane z drewna, podwieszane kule, rożki tłuszczowe i karmniki tubowe. Bogatki i sikory bez większych problemów poradzą sobie z każdym, jednak wróble, mazurki i dzwońce już nie. Dla nich najlepszym wyborem będą karmniki drewniane, z czasem nauczą się także korzystać z karmnika tubowego. Ptaki mogą mieć natomiast trudności z korzystaniem z karmnika podwieszanego. Lawirowanie na sznurkach i cienkich patyczkach, zwisanie i chwytanie od spodu poziomych powierzchni nie należy w ich naturze. Jaki my wybraliśmy? Kacper chciał drewniany, a ja wolno stojący. I właśnie z takim wyszliśmy ze sklepu i ustawiliśmy go w naszym ogrodzie. Oczywiście kupiliśmy również karmę dla ptaków (jaka jest odpowiednia w artykule „Karma dla ptaków – czym karmić ptaki zimą”).

Asia

Post Karmnik dla ptaków – jaki wybrać? pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą

Gdy nadchodzą mrozy, czas pomyśleć o zabezpieczeniu przed nimi roślin. Ochroną, która nas nie zawiedzie jest agrowłóknina, ja proponuję jeszcze wygodne, a przy tym efektowne kaptury, takie jak te firmy ROBELIT.

Post Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Ogród to mój konik, a przy tym niebagatelna inwestycja finansowa. Ci, którzy zasadzili w nim drzewka czy krzewy doskonale wiedzą, że koszt roślin jest niemały, dlatego dbajmy o nie również zimą. Dzięki temu nie będziemy musieli uzupełniać nasadzeń. Równie ważne, jak finansowe są straty emocjonalne – przykro jest, gdy wiosną okazuje się, że nasze ukochane róże czy rododendrony nie poradziły sobie z mrozem. Gdy ich zabraknie, ogród już nigdy nie będzie taki sam. Wiem coś o tym, bo przez swoją niefrasobliwość straciłam już kilka wyjątkowych okazów. Jednak od pewnego czasu problem mrozu nie dotyczy moich roślin. Jego rozwiązaniem „zajął się” ROBELIT, a ściślej mówiąc agrowłóknina i kaptury ochronne produkowane przez tę firmę. Dlaczego akurat te? Są po prostu niezawodne! Będą służyć nam przez kilka sezonów, jeśli po zimie je wysuszymy, złożymy i przechowamy w suchym pomieszczeniu aż do kolejnych mrozów.

Sprawdzona agrowłóknina AGROTERM

Sprawdzonym rozwiązaniem w naszych warunkach klimatycznych jest biała agrowłóknina zimowa do ochrony roślin o gramaturze na poziomie 50 g/m2. Doskonale chroni przed niskimi temperaturami i wiatrem rośliny takie jak iglaki, róże, winorośle, rododendrony czy rośliny egzotyczne. Ja wykorzystuję ją także do osłony zimujących warzyw takich jak pietruszka czy szpinak. Stosuję ją, ponieważ okrycie z agrowłókniny AGROTERM jest lekkie, częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło. Jest niezastąpiona szczególnie przy otulaniu roślin zimozielonych. Będziemy mieć pewność, że mrozy im nie zaszkodzą, jeśli okryjemy nasze rośliny szczelnie, ale pozostawiając im nieco wolnej przestrzeni z góry do dołu. Nie zapomnijmy też o zamocowaniu osłony, można do tego wykorzystać sznurek.

Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą

Zimowe kaptury ochronne ROBELIT

Mój mąż woli korzystać z kapturów ochronnych, które są znacznie łatwiejsze w użyciu niż agrowłóknina zimowa. Także one mają doskonałe właściwości zabezpieczające nasze krzewy przed mrozem, są bowiem również wykonane z agrowłókniny zimowej. Dodatkowo zdobią je kolorowe nadruki, które uwielbiają nie tylko nasze dzieciaki – ich ulubione to zielone i niebieskie zawadiackie „buźki”. Trzeba przyznać, że w mroczne, szare zimowe dni dodają uroku smutnemu o tej porze roku ogrodowi. Szczególnie wprawiają nas w dobry nastrój przy bezśnieżnej aurze. Pamiętajcie, by kupując kaptury ochronne, zwrócić uwagę na ich rozmiar. Warto wybrać większe niż rośliny, które będą chronić. Dzięki temu przy ich otulaniu nie połamiemy gałązek. Dużym ułatwieniem podczas nakładania kaptura jest sznurek umieszczony w dole, który umożliwia ściągnięcie tkaniny u podnóża krzewu. Dzięki temu kaptur nie spadnie nawet przy silnym podmuchu wiatru. Nie musimy też wspomagać się kamieniami, dodatkowym sznurkiem czy innymi „pomysłowymi” zaczepami.

Ważne zasady

By rośliny dotrwały do wiosny w dobrej kondycji, należy je okryć agrowłókniną zimową lub kapturami dopiero po pierwszych przymrozkach. Zbyt wczesne założenie osłon może im zaszkodzić, gdyż przyczyni się do opóźnienia przejścia roślin w stan spoczynku. Pamiętajmy też, by przy dużych mrozach zastosować dodatkową warstwę ochronną, jednak należy ją zdjąć, gdy mróz będzie mniejszy.

Ania W. 

Post Agrowłóknina zimowa AGROTERM i kaptury ochronne w ogrodzie zimą pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Lampki choinkowe zewnętrzne na dom

Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok tuż tuż, jak co roku o tej porze myślę o stworzeniu szczególnie uroczystego klimatu. Niecodzienną atmosferę pozwolą mi uzyskać lampki świąteczne, zamierzam je zastosować nie tylko na choince, ale również na zewnątrz domu. Ozdobię nimi jego elewacje, a także ogród. Jakich lampek choinkowych zewnętrznych na dom mogę użyć?

Post Lampki choinkowe zewnętrzne na dom pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Lampki choinkowe zewnętrzne na domMożliwości jest bardzo dużo. Do dyspozycji mam wiele lampek choinkowych zewnętrznych. Na ścianach domu sprawdzą się doskonale kurtyny świetlne, sople czy węże świetlne. Dzieci ucieszą podświetlane dekoracje w postaci reniferów czy Mikołaja. Chociaż dla wielu osób takie świąteczne ozdoby to kicz, jednak przyznajmy – bez nich Święta nie mają swojej baśniowej oprawy!

Lampki choinkowe zewnętrzne LED

Wszystkie nowoczesne lampki świąteczne przeznaczone na zewnątrz domu są wyposażone w oświetlenie Led-owe, które nie tylko jest energooszczędne, ale też bardzo trwałe. Posłużą nam przez wiele lat. Lampki choinkowe zewnętrzne są bardzo bezpieczne, mają IP 44 (im IP ma większą wartość liczbową, tym lepiej), co sprawia, że niestraszny im śnieg, czy deszcz. Użycie diod LED sprawia, że są odporne nawet na ekstremalne o tej porze roku warunki pogodowe – wilgoć,wiatr, nie zagrażają im także uszkodzenia mechaniczne. Łączenie równoległe sprawia, że uszkodzenie jednej diody nie wygasza zestawu. Zaletą diod LED jest również niski pobór energii elektrycznej, np. zestaw zbudowany z 480 sztuk pobiera maksymalnie 30 W.

Lampki choinkowe zewnętrzne na domLampki choinkowe od zewnątrz – węże i kurtyny świetlne

Jako lampki choinkowe zewnętrzne na dom doskonale sprawdzą się węże. Ich atutem jest długość przewodu – mają one nawet ponad 20 m długości co sprawia, że można nimi ozdobić nawet długie ściany elewacyjne czy też stworzyć efektowną dekorację wokół drzwi zewnętrznych czy balkonowych, gdyż są odporne na wyginanie. Węże świetlne są dostępne w wielu zestawach kolorystycznych – poczynając od ciepłej lub zimnej bieli po czerwień lub błękit. Bajkowy efekt gwarantuje również użycie kurtyn świetlnych, tworzą je duże zestawy lampek rozpięte na kilku łańcuchach połączonych wspólnym przewodem. W zależności od aranżacji można wybrać kurtyny z diodami LED w różnym kształcie – poczynając od delikatnych „punkcików” po bardziej wyraziste sople czy też budzące jednoznaczne skojarzenia ze świętami gwiazdy. Kurtyny są dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala wykreować dekoracje z rozmachem. Można je rozwiesić nad oknem, pod podsufitką lub na balustradzie tarasu czy balkony, a także na ogrodzeniu posesji. Zwisającym girlandom światła nie dorówna żadna aranżacja świetlna. Takie lampki choinkowe zewnętrzne na dom z pewnością uczynią naszą posesję wyjątkową!

Ania W. 

Post Lampki choinkowe zewnętrzne na dom pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Projektor laserowy w ogrodzie

Byłam ostatnio u znajomych. Gdy zapadł wieczór, pochwalili się swoim nowym nabytkiem – projektorem laserowym. Ogród został oświetlony kolorowymi iluminacjami. Zrobiło się magicznie i nastrojowo, więc naszą rozmowę kontynuowaliśmy na tarasie.

Post Projektor laserowy w ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Projektor laserowy w ogrodzieDuże, świecące ozdoby kojarzą nam się najczęściej z oświetleniem bożonarodzeniowym, kiedy to na budynkach i różnych placach pojawiają się gwiazdki, bombki czy bałwany. Dzisiaj takie iluminacje możemy mieć w swoim ogrodzie i domu, jeśli kupimy właśnie projektor ogrodowy. Ten, który wybrali moi znajomi, oczywiście wzór gwiazdek miał, a ponadto 11 innych – co z dumą zaprezentował mi gospodarz domu. Konfiguracja wyświetlanych motywów była różna, niektóre migotały, inne poruszały, a jeszcze inne zmieniały. Kolorowa gra świateł to doskonały pomysł na nie tylko na oświetlenie ogrodu (alternatywa dla lamp), ale także domu, gdyż większość projektorów może być stosowanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Moim przyjaciele wybrali takie urządzenie, które może pracować w temperaturze od -25 do 40oC (oczywiście jest ono również wodoodporne), więc spokojnie oświetli niejedną domówkę, na przykład zbliżającą się andrzejkową zabawę. Z przestawieniem projektora nie ma najmniejszego problemu, gdyż wystarczy umieścić go w odpowiednim miejscu i podłączyć do gniazdka. Ponadto regulowany kąt nachylenia sprawia, że można go ustawić w dowolny sposób tak, żeby odpowiednio rozświetlił wybrane przez nas miejsca. Pracą urządzenia steruje się za pomocą pilota zdalnego sterowania. Najczęściej urządzenia wyposażone są w czujnik zmierzchu, który pozwoli na uzyskanie efektu świetlnego wtedy, kiedy będzie najlepiej widoczny.

Projektor laserowy w ogrodzie Projektor laserowy w ogrodzie

Projektor laserowy w ogrodzie Projektor laserowy w ogrodzie

Współczesne dekoracje świetlne i iluminacje wykorzystują nowoczesne, oszczędne diody LED, stanowiąc niekwestionowaną przewagę nad tradycyjnym oświetleniem z żarówkami żarowymi. Do dyspozycji mamy przeróżne projektory – takie które wyświetlają tylko pojedyncze dekoracje, na przykład wyłącznie gwiazdki świąteczne (mogą zastąpić lampki choinkowe), oraz takie, które mają kilkanaście wzorów różnej wielkości. To, jaki projektor wybierzemy zależy jest od naszych preferencji.

Asia

Post Projektor laserowy w ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Osadnik rynnowy z praktycznym koszykiem

Buduję dom, więc z bardzo chętnie odwiedzam innych inwestorów, którzy przebrnęli już przez ten proces i podpatruję rozwiązania, jakie zastosowali u siebie. U Krzysztofa, mojego znajomego, oprócz wielu innowacyjnych rozwiązań, zaskoczył mnie osadnik rynnowy z koszykiem. Może to banalne, ale bardzo praktyczne rozwiązanie.

Post Osadnik rynnowy z praktycznym koszykiem pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Przejeżdżałam ostatnio przez Iławę i wprosiłam się do Krzyśka, znajomego ze studiów. Do Warszawy miałam jeszcze kawałek drogi, więc chciałam trochę odpocząć i w miłej atmosferze napić się kawy. Poza tym, byłam bardzo ciekawa jak wygląda jego dom, który niedawno zbudował, a o którym dość dużo już słyszałam, i to w samych superlatywach. Nie powiem, zachwyty innych znajomych były jak najbardziej słuszne, gdyż rozwiązania, które Krzysztof zastosował w swoim dom zrobiły na mnie duże wrażenie. Nowoczesne technologie inteligentnego domu, ogrzewanie wykorzystujące energię słoneczną, wnętrza jak z katalogu itd. powodują, że budynek wpisuje się z całą pewnością w XXI w.

Osadnik rynnowy – funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie

Osadnik rynnowy z praktycznym koszykiemPodziwiając ogród i dom z zewnątrz zainteresował mnie pewien drobny szczegół – osadnik rynnowy (czasami nazywany też studzienką rynny) zaopatrzony w sitko (koszyk). Jest to niezbędny element systemu rynnowego, gdy wodę z rynien odprowadzamy do studzienek, rozsączalni lub kanalizacji deszczowej (w tym przypadku do rozsączalni). W osadniku umieszczony jest koszyk, który wychwytuje zanieczyszczenia spływające z dachu, np. liście czy szyszki, u Krzysztofa znalazł się nawet gwóźdź (prawdopodobnie pozostałość po montażu dachu). Chroni w ten sposób podziemne części kanalizacji deszczowej przed zapchaniem czy uszkodzeniem, jednocześnie nie tamuje przepływu wody. Zaletą osadnika jest również to, że zapewnia łatwy dostęp do rury spustowej oraz rury kanalizacyjnej, pełniąc funkcję rewizji. Ponadto jest estetyczny. Z usunięciem zgromadzonych na sitku zanieczyszczeń nie ma żadnego problemu – wystarczy podnieść pokrywę i wyjąć koszyk. Mogę potwierdzić, gdyż sama to sprawdziłam.

Osadnik-rynnowy-z-praktycznym koszykiem-2Osadniki wykonanego są z polipropylenu, odpornego na czynniki atmosferyczne – nie ulegają korozji, nie odkształcają się pod wpływem wysokich i niskich temperatur. Wysokiej jakości tworzywo użyte do produkcji jest barwione w masie i wzbogacone stabilizatorem UV. Dzięki temu wyróżnia się podwyższoną odpornością na odbarwienie spowodowane bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Osadniki dostępne są w różnych kolorach, można je stosować do rur spustowych o średnicach od 50 do 125 mm – na pewno więc dobierzemy odpowiedni do naszego systemu rynnowego zarówno wykonanego z tworzyw sztucznych, jak i blachy. Ja już znalazłam pasujący do mojego.

Asia

Post Osadnik rynnowy z praktycznym koszykiem pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Geowłóknina przyda się na rabatach, podczas zakładania ogrodu oraz do osłony roślin ozdobnych. Jest wielofunkcyjna i bardzo przydatna.

Post Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Realizując projekt ogrodu starałam się bardzo zadbać o to, by estetycznych aranżacji nasadzeń nie zepsuły szybko pojawiające się chwasty. Kupowałam korę, żwir lub obsypywałam sadzonki sianem. Jednak nie zawsze to zdawało egzamin lub wystarczało na krótki czas. Przez wszystkie warstwy potrafiły przebić się chwasty. Teraz problem ten rozwiązuję korzystając z geowłókniny. Także jesienią przydaje się ona w moim ogrodzie. Korzystam z niej jako osłony dla roślin.

Czym jest geowłóknina

To tkanina wykonana z włókien polipropylenowych lub poliestrowych. Łączona jest przez zgrzewanie albo przeszywanie. Dzięki zastosowanemu materiałowi stanowi wyjątkowo trwałą i niezniszczalną powłokę, a przez swój ażur pozwala na przenikanie powietrza i wody. Wykorzystuje się ją do zabezpieczania skarp, rozdzielania różnych frakcji gruntu, wzmacniania nabrzeży oraz przy pracach ogrodowych.

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Geowłóknina przeciw chwastom

Przed zakładaniem rabat wysypuję najpierw dobrą glebę, którą od razu pokrywam geowłókniną. W tkaninie wykonuję nacięcia w miejscach, w których chcę zasadzić ozdobne sadzonki. W ten sposób daję możliwość swobodnego wzrostu rośliny i osłaniam grunt naokoło niej. W miejscach, gdzie geowłóknina zachowuje swą ciągłość, nie nastąpi przerastanie chwastów. Po zasadzeniu roślin sztuczną tkaninę przysypujemy korą, może być ozdobna, barwiona. Sprawdzi się też żwir lub dekoracyjne otoczaki.

Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina

Osłona roślin

Przed nadejściem zimy dobrze jest wrażliwe na mróz sadzonki okryć. Zarówno korzenie, jak i całą roślinę owiniemy geowłókniną. Łatwo ją przyciąć na wymiar i uformować w potrzebny kształt. Również wysokie i rozłożyste krzewy można geowłókniną zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Szczególnej ochrony potrzebują te, które łatwo odkształcają się i tracą swój efektowny pokrój przez osadzające się ciężkie czapy śniegu i nawisy lodowe. W ten sposób owijam na zimę jałowce i tuje, które mocno rozrosły się w ostatnich latach. Pasami geowłókniny zbieram wszystkie gałęzie idąc od dołu ku górze. Następnie związuję takiego chochoła sznurkiem. Dzięki temu roślina swobodnie oddycha, a śnieg jej nie zagraża.

AHA

Post Niezbędna w ogrodzie – geowłóknina pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Oświetlenie w chodniku

Dyskretne i eleganckie oświetlenie traktu w ogrodzie, oprócz praktycznej funkcji, pełni jeszcze jedną – tworzy wyjątkowy nastrój.

Post Oświetlenie w chodniku pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Odwiedziłam ostatnio ogród, który nie tylko zauroczył mnie zadbaną aranżacją utworzoną z roślin ozdobnych, ale także nowoczesnym wyposażeniem i wyjątkowym designem. Oprócz przyciętych w zgrabne figury iglaków – posesja obsadzona jest jedynie odmianami zimozielonymi – wieczorem zachwycająco wyglądają na posesji trakty. Choć ogród utrzymany jest jedynie w kolorach głębokiej zieleni, bieli i jasnoszarego, ma wyjątkowo efektowny wizerunek. Zarówno rozwiązania przestrzenne, jak i nietuzinkowe oświetlenie doskonale pasują do nowoczesnej architektury budynku.

Oprawa do montażu w podłożu

Zastosowane w ogrodzie lampy chodnikowe to nowoczesne dekoracyjne oprawy architektoniczne. Nie należy mylić ich z oświetleniem najazdowym. Oprawy montowane w chodniku nie muszą być tak odporne na obciążenia, jak te instalowane w podjazdach. Te drugie służą do oświetlenia drogi dla samochodu, wyznaczając trasę od bramy do garażu, dlatego powinny być wytrzymałe na duży nacisk. Po lampach chodnikowych poruszać się będą jedynie piesi.
Ozdobne lampy architektoniczne o modnym podłużnym kształcie są odporne na nacisk do 500 kg. Mają wysoką szczelność IP67 i zwiększoną odporność na czynniki atmosferyczne, co gwarantuje trwałość mimo działania zewnętrznych, zmiennych warunków atmosferycznych. Mogą pracować w temperaturze od -25 do +35oC. Lampy są energooszczędne, gdyż zastosowane źródła światła to LED-y. Ponadto użyte oprawy są odporne na uderzenia IK10, co czyni je idealnymi do zastosowania w chodnikach ogrodowych.

Oświetlenie w chodniku Oświetlenie w chodniku

Dostosowane do montażu w podłożu

Lampy chodnikowe o podłużnym kształcie wpuszcza się w grunt. Jest to możliwe dzięki wytrzymałej i szczelnej obudowie wyprodukowanej ze stali kwasoodpornej oraz zastosowaniu aluminium wtryskiwanemu wysokociśnieniowo. Oprawy zasilane są prądem 220-240 V 50/60 Hz. Producent daje na nie do 5 lat gwarancji. Jeśli chcemy zaprojektować oświetlenie ogrodowe w różnych miejscach, ale z zachowaniem tego samego stylu, warto wiedzieć, że dekoracyjne, podłużne oprawy architektoniczne są dostosowane do montażu również na fasadach budynków czy w murze ogrodzenia.

Montaż wpuszczanych lamp chodnikowych

Projekt oświetlenia w traktach dla pieszych najlepiej sporządzić zanim przystąpimy do zagospodarowywania ogrodu. Instalacja elektryczna wymaga wykonania wykopów, co może zniszczyć naszą pracę związaną z nasadzeniami czy założeniem trawnika. Instalację elektryczną służącą do zasilania oświetlenia zewnętrznego podłącza się do domowej sieci, tylko do oddzielnego obwodu. Musi być ona chroniona wyłącznikiem nadmiarowoprądowym i różnicoprądowym. Trasa przebiegu specjalnych przewodów zasilających (dostosowanych do układania w ziemi) nie może być zaplanowana blisko fundamentów i dużych nasadzeń takich jak drzewa. Ponadto musi przebiegać w odległości minimum 80 cm od instalacji wodociągowej. Przewody układa się w wykopie o głębokości 70 cm, w około 15-centymetrowej warstwie piasku. Dla bezpieczeństwa prace te warto powierzyć profesjonalnemu elektrykowi. W projekcie, jaki zrealizowano w znajomym ogrodzie, lampy ułożono między dużymi płytami chodnikowymi. Efekt jest zachwycający.

AHA

 

Post Oświetlenie w chodniku pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Formowanie iglaków

Drzewa i krzewy iglaste są wdzięcznymi roślinami ozdobnymi w ogrodzie. Mają niewielkie wymagania, pozostają zimozielone, a na rynku występuje duża różnorodność odmian. Rozmaitość form odmiennych pokrojem, długością i gęstością igieł, kolorem, a także preferencjami w uprawie sprawia, że w każdym ogrodzie iglaki znajdą godne miejsce.

Post Formowanie iglaków pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Krzewy i drzewka iglaste w ogrodzie pozwalają na uzyskanie ciekawych kompozycji i bogatych, dekoracyjnych aranżacji. Jeśli zależy nam na budowaniu struktury krzewów oraz tworzeniu ciekawych np. geometrycznych kształtów, warto dobrać odmiany chętnie poddające się cięciom. Należą do nich żywotniki, jałowce, cisy, cyprysiki, świerki i sosny karłowate. Krzewy oraz drzewka iglaste lubią przycinanie i aby efektownie się zagęszczały i odmładzały wymagają wręcz regularnego strzyżenia, doskonale znoszą formowanie.

Formowanie iglaków Formowanie iglaków

Cięcie higieniczne

Regularne sezonowe przycinanie krzewów iglastych zapewni ich żywotność oraz ładny rozrost i gęstą formę. Kształtowanie iglaków pozwala również uzyskać na rabatach ład i okiełznać nadmierny rozrost rośliny. Iglaki mają tendencję do wysuszania się od środka, czasem też przebarwiania, a nawet zrzucania fragmentów igieł. Zabiegi pielęgnacyjne w postaci przycinania i formowania znacznie zmniejszają ryzyko takich zachowań.

Dokonując cięcia higienicznego, oceniamy stan rośliny. Podcinamy lub wycinamy wszelkie martwe i zeschnięte gałązki, odsłaniamy miejsca mniej rozrastające się, tak aby uzyskany w ten sposób dostęp światła zmobilizował łysawe fragmenty do nowych przyrostów. Sezonowym cięciem możemy również poskromić nadmierny rozrost. Szczególnie jeśli krzewy i drzewa iglaste rosną w grupach czy szpalerach cięciem kosmetycznym zapobiegamy wzajemnemu zagłuszaniu się roślin. Nożycami mechanicznymi lub elektrycznymi przycinamy wierzchołek rośliny, pędy przewodniki oraz boczne odrosty na ok. 3-4 cm.

Formowanie iglaków Formowanie iglaków

Cięcie formujące

Do cięcia formującego, a więc takiego, które ma nadać roślinie oczekiwany kształt nadają się żywotniki, cisy, jałowce, cyprysiki, świerki i sosny karłowate, szczególnie te, które z natury tworzą kolumnowy lub kulisty pokrój. Formować najlepiej rośliny młode, które dopiero budują swój kształt, a więc będą silnie przyrastać tam, gdzie oczekujemy, przy czym pierwsze cięcie formujące można zastosować dopiero rok po posadzeniu rośliny. Krzewy i drzewka iglaste najlepiej formować zaczynając od wczesnej wiosny ok. marca, kiedy pojawiają się pąki. Następnie należy je powtórzyć, kiedy wykształcą się już zielone przyrosty i powtarzać je jeszcze 2 razy podczas sezonu do początku lipca (żywotniki zniosą cięcie nawet w sierpniu). Należy pamiętać, że cięcia nie wolno wykonywać w upalne, suche dni.

Formowanie iglaków Formowanie iglaków

Nadanie odpowiedniej formy nie jest łatwe i wymaga niejednokrotnie zręczności. Najłatwiej uzyskać proste kształty takie jak kule, elipsy, kolumny. Przy bardziej skomplikowanych kształtach wymagających symetrii i prostych kątów przy cięciu trzeba posłużyć się listewkami i drutem albo skonstruować swoistą „formę” do cięcia. Decydując się na radykalne cięcie rośliny i nadanie jej konkretnego kształtu, warto najpierw wykonać cięcie wstępne, a w dalszym biegu, korygować i pogłębiać przycięcie.

Rośliny starsze mogą wzdłuż starych gałęzi i pni być już łysawe, a przyrost w tych miejscach mało wydajny, dlatego dla tego typu roślin ciekawą opcją będzie formowanie w typie bonsai (stworzenie na łysych pniach i gałęziach przewodnikach gęstych pęczków iglastych kul) lub podkrzesywanie, czyli oczyszczenie pnia rośliny w dolnej partii i pozostawienie uformowanej korony (np. kula na pniu). Takie formowanie wymaga od nas stałego dbania o usuwanie młodych przyrostów na pniu i gałęziach wiodących oraz formującego przycinania miejsc, gdzie roślina ma się znacznie zagęścić.

Formowanie iglaków Formowanie iglaków Formowanie iglaków

Wprawni „fryzjerzy” iglaków poprzez regularne cięcie i podwiązywanie pędów potrafią stworzyć istne rzeźby ogrodowe, np. spirale, grzybki, piramidy. Uzyskanie skomplikowanych form wymaga bowiem nie tylko przycinania, ale również ukierunkowania rozrostu pędów, często poprzez podpinanie ich pod inne gałęzie.

Formowanie krzewów i drzewek iglastych wymaga cierpliwości, zaangażowania oraz sumienności. Aby utrzymały zdrowy i ładny wygląd, iglaki należy ciąć regularnie przez wiele sezonów. Można pokusić się o zakup już gotowej uformowanej rośliny, ale to nie zmienia faktu, że w kolejnych sezonach, chcąc utrzymać tę formę, będziemy musieli poświęcić jej czas.

Dominika

Post Formowanie iglaków pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Wrzesień w moim ogrodzie jest bardzo sensualny – wasz też może być pełen smaków, zapachów i kolorów. Jakie rośliny warto zaprosić do ogrodu, by we wrześniu mienił się barwami kwiatów, efektownymi krzewami czy obsypanymi owocami drzewami?

Post We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesieniąWrzesień w ogrodzie to jedyny miesiąc w roku, który łączy w sobie w tak wyrazisty sposób lato i jesień. By lato towarzyszyło nam jak najdłużej, zdecydujmy się na obsadzenie naszych rabat kwiatami, które będą kwitły aż do przymrozków. Lista jest naprawdę długa. Doceńmy też urodę jesiennych krzewów – wprawdzie o tej porze roku nie cieszą nas kwiatami, ale za to ich owoce to prawdziwa uczta dla oczu, a często także dla podniebienia. No i drzewa owocowe, nieco zapomnieliśmy, że mogą być ozdobą ogrodu.

Kwiaty we wrześniu

Rabaty kwiatowe są jeszcze pełne letnich kwiatów. W tym czasie kwitną jeszcze okazałe dalie, wdzięczne cynie, swojskie aksamitki, rudbekie, kanny, tytoń oskrzydlony, żeniszki czy niecierpki. Na oknach pysznią się okazałe pelargonie i surfinie. Ten bogaty „garnitur” warto poszerzyć o typowo jesienny zestaw kwiatów. Jeśli wcześniej nie zadbaliśmy o posadzenie jednorocznych astrów chińskich czy wieloletnich bylin takich jak astry nowoangielskie bardziej znane jako marcinki czy nawłoć, kupmy dostępne za kilka złotych wrzośce i chryzantemy. To rośliny, bez których trudno wyobrazić sobie „wejście” ogrodu w jesień. Moją propozycją na wrzesień jest także zimowit jesienny często mylony z typowo wiosennymi krokusami. Jego fioletowoliliowe kwiaty są we wrześniu zaskoczeniem dla wielu. Wyjątkowo pięknie wyglądają kępy ziemowita posadzone pod drzewami.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Krzewy na wrzesień

We wrześniu nasze ogrody zdobią jeszcze kwiatostany róż czy tracące swoje letnie kolory, ale nadal piękne nieco nostalgiczne hortensje ogrodowa oraz coraz popularniejsza bukietowa. Jednak o tej porze bardzo efektownie wyglądają krzewy ognika szkarłatnego obsypane pomarańczowożółtymi lub ciemnożółtymi owocami, które pozostaną na gałęziach bardzo długo. Mnie zachwyca także rokitnik zwyczajny, który dzięki drobnym pomarańczowym owocom wygląda przepięknie. Poza tym jego owoce są bardzo zdrowe! Można je zbierać już teraz, ale przetwory z nich są smaczniejsze, gdy owoce zerwiemy po pierwszych przymrozkach. Ja robię z nich pyszne nalewki i soki. Można je też jeść na surowo, ale są dosyć kwaśne. Owocują także krzewy czarnego bzu – także są one ozdobą ogrodu, można z nich wykonać również bardzo zdrowy sok, świetny m.in. na przeziębienia.

We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią

Drzewa owocowe

Drzewa owocowe w moim ogrodzie to nie tylko radość zbiorów, ale też uczta dla oczu i moich… nozdrzy! Ogród o tej porze roku pachnie oszałamiająco – woń śliwek, jabłek i gruszy zrywanych właśnie we wrześniu rozchodzi się po ogrodzie, a później po domu. Wystarczy tylko zadbać o ich zbiór, gdy będą w pełni dojrzałe, dobrze wykształcone i nieuszkodzone. Pamiętajmy, by wygrabić spod drzew zgniłe i chore, inaczej staną się źródłem chorób drzew.

Ania W.

Post We wrześniowym ogrodzie – kwiaty, krzewy i drzewa między latem a jesienią pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny