• .

  • .

  • .

  • .

  • .

Porady

Ogród – M jak Mrówka

Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Jakiś czas temu pisałam tu na blogu o ogrodach w szkle, a tym razem postanowiłam podzielić się doświadczeniem z samodzielnego wykonania lasu w słoju. Jak się okazuje nie jest to takie trudne, więc chciałabym podpowiedzieć Wam, jak zrobić w łatwy sposób taką roślinną ozdobę.

Post Jak samodzielnie zrobić las w słoju? pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Las w słoju – kilka porad na początek

Podstawą do przygotowania lasu w słoju jest wybór odpowiedniego naczynia. Im większe i bardziej pękate, tym lepsze i wygodniejsze. Dlatego szczególnie nadaje się tu szklany, duży słój. Ja zdecydowałam się na dwa małe słoje na artykuły sypkie, zakładając już na początku, że mój las będzie iście miniaturowy. Im większe naczynie, tym wybór ładnych okazów roślin i możliwość użycia dodatkowych ozdób (gałęzi, kamieni, kory etc.) znacznie większy.

Ważną rzeczą przy wykonywaniu ogrodu w słoju jest dobór roślin. Ponieważ zdecydowałam się na wspomniany ogród leśny w zamkniętym słoju, musiałam zastosować rośliny z natury, charakterystyczne dla lasu: mech, cis, tuja, borówka brusznica, miniaturowa poziomka. Wszystkie wykopałam z naturalnego środowiska, tak by wzajemne towarzystwo było dla nich naturalne. W ogrodzie leśnym ważną rolę odgrywa mech, który odpowiada za magazynowanie wody. Ogród jest bowiem po „zbudowaniu” zamykany i teoretycznie powinien trwać bez ingerencji człowieka (nawet do kilku lat). Pamiętajmy, że w lesie możemy znaleźć bardzo różne faktury mchu – zadbajmy o ładną i ciekawą kompozycję.

Ważnym elementem w ogrodzie leśnym w słoju jest również podłoże. Warto również pomyśleć o jego dekoracyjnych walorach – zagrać połączeniem różnych kolorów i kształtów. Do przygotowania naszego lasu w szkle będą potrzebne kamyki i żwir. Działają jak drenaż, woda nie zalega w ziemi. Zarówno dekoracyjny żwir, jak i ładne kamienie możemy zakupić na stoiskach akwarystycznych. Ja użyłam paru dużych kamieni z własnego ogrodu oraz dekoracyjnego żwiru właśnie ze sklepu akwarystycznego. Oprócz żwiru i kamieni istotne jest też żyzne podłoże – najlepiej ziemia ogrodowa do kwiatów doniczkowych z odrobiną torfu.

Jak samodzielnie zrobić las w słoju? Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Co będzie nam potrzebne do zrobienia leśnego słoika?

Do przygotowania lasu w słoju potrzebne nam zatem będą:

  • szklane naczynie,
  • odpowiednie rośliny – leśne, najlepiej z naturalnego biotopu,
  • kilka ozdobnych kamieni i żwir dekoracyjny,
  • ziemia i trochę piasku,
  • węgiel aktywny (np. węgiel do filtrów wody),
  • inne ozdoby wedle uznania.

Jak zrobić las w słoju?

Jak samodzielnie zrobić las w słoju? Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Na dół naczynia wkładamy parę kamieni, dobranych odpowiednio do wielkości naczynia. Na kamienie wsypujemy warstwę żwiru. Teraz możemy już wsypać warstwę ziemi. Ja zrobiłam tak, że na żwir wsypałam najpierw małą ilość ziemi, a potem jeszcze trochę żwiru przy krawędziach, aby efekt był widoczny, a przez to bardziej dekoracyjny. Bardzo ważne jest, aby na pierwszą, cienką warstwę ziemi nasypać niewielką warstwę węgla aktywnego – ma on za zadanie chronić mikroflorę słoja przed bakteriami i zapewnia roślinom dłuższą żywotność (zapobiega rozwojowi bakterii i gniciu). Ostatnia warstwa ziemi, którą teraz nasypiemy i do niej będziemy sadzić rośliny, warto by była nieco nieregularna, a najlepiej układała się kaskadowo.

                      Jak samodzielnie zrobić las w słoju? Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Za pomocą pałeczek do azjatyckiego jedzenia lub pęsety kulinarnej kolejno sadzimy rośliny, zaczynając od większych, tak by na koniec obłożyć je ładnie mchem. Kompozycja może być dowolna i zależna od naszej kreatywności. W ładnym ustawieniu roślin, zniwelowaniu pochyłości lub przytrzymywaniu zanim się ukorzeniom, pomogą nam kamienie i gałązki, które będą też elementem dekoracji. Ja wokół swoich roślin wsypałam także trochę kolorowego, sztucznego żwiru ceramicznego i kilka ładnych kamieni, które pomogły mi w stabilizacji roślin. Pamiętajmy, że rośliny nie mogą wystawać za słój, a lepiej kiedy mają margines powietrza pod pokrywą.

Jak samodzielnie zrobić las w słoju? Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Na koniec przed zamknięciem słoja z lasem należy dolać trochę wody. Można też spryskać rośliny spryskiwaczem, szczególnie gdy w trakcie sadzenia pobrudziły się nieco ziemią. Wody nie może być jednak za dużo, a przed zamknięciem należy przetrzeć ścianki ręcznikiem papierowym. Jest to ważne, bowiem o odpowiedniej ilości wody będzie świadczył stopień zroszenia ścianek na drugi dzień po wykonaniu ogrodu. Jeśli po nocy zobaczymy, że na ściankach słoja (szczególnie w ich dolnej części) pojawiła się rosa, to znaczy, że ogród został wykonany prawidłowo, a ilość wody jest dostateczna. Gdy ścianki naczynia będą suche, musimy dolać nieco wody do naszego leśnego ogrodu. Natomiast jeżeli słój zaparuje nadmiernie, ścianki będą w pełni mokre i zaparowane, należy pozostawić ogród otwarty na jeden dzień, by dać wodzie odparować.

Jak samodzielnie zrobić las w słoju? Jak samodzielnie zrobić las w słoju?

Las w słoju to moim zdaniem świetny sposób na dekorację wnętrza i wprowadzenie doń imitacji natury. To także dobry pomysł na własnoręcznie wykonany prezent.

Dominika

Post Jak samodzielnie zrobić las w słoju? pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Polbram na straży posesji

Nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających inwestorów. Miłośników nowoczesnej architektury zainteresują systemy Nikola II oraz Bona – ich atuty to oszczędny w formie design oraz kompletny, przemyślany w każdym detalu system obejmujący wszystkie elementy niezbędne, by powstało solidne i piękne ogrodzenie.

Post Polbram na straży posesji pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Ogrodzenie posesji to konieczność – buduje przede wszystkim nasze poczucie bezpieczeństwa, gwarantuje zaznaczenie granic, które można przekroczyć tylko za zgodą właścicieli posesji. Ma też do spełnienia ważne zadanie aranżacyjne, powinno bowiem tworzyć spójną kompozycję z architekturą domu i jego otoczeniem. Jeszcze do niedawna, by spełniało te wszystkie warunki, musieliśmy się liczyć z dużymi kosztami i nakładami pracy. Jeśli, tak jak ja, szukacie efektownego i solidnego ogrodzenia, zdecydujcie się na wybór jednego z systemów ogrodzeniowych firmy Polbram. Znajdziemy wśród nich takie, które będą odpowiednie zarówno dla miłośników nowoczesnego designu, jak i poszukujących bardziej klasycznych wzorów ogrodzeń. 

Polbram na straży posesji

Polbram na straży posesji Polbram na straży posesji Polbram na straży posesji

Systemy ogrodzeniowe Bona i Nikola II – uroda nowoczesnego designu

O tym, że ogrodzenie jest oprawą domu nie trzeba nikogo przekonywać – nawet zachwycający rozwiązaniami architektonicznymi budynek otoczony szkaradnym lub niedopasowanym do stylu elewacji murem czy płotem będzie odbierany jako mniej efektowny. A przecież właściwie dobrane ogrodzenie może być zapowiedzią dobrze zaprojektowanego domu i ogrodu. Z pewnością stworzy z nimi zgraną całość, jeśli będzie nawiązywać kolorem i formą do rozwiązań zastosowanych na elewacjach budynku. Z myślą o takich oczekiwaniach inwestorów powstały systemy ogrodzeniowe Polbram. Odpowiednią propozycją do nowoczesnych projektów architektonicznych, których wyznacznikiem jest minimalizm, będą systemy ogrodzeniowe Bona oraz Nikola II. System Bona wyróżnia horyzontalny układ tralek, który buduje rytm i porządek ogrodzenia. To bardzo modne rozwiązanie – na czasie są bowiem wszelkiego rodzaju wyraźnie poziome detale i rozwiązania: pasmowe okna, architektura pawilonowa i kubiczna. Jeśli jesteśmy miłośnikami bardziej bogatych form, wybierzmy system ogrodzeniowy Nikola II. Pionowy układ tralek urozmaica delikatny zgeometryzowany wzór usytuowany centralnie na przęsłach. Ogrodzenia Bona oraz Nikola II dzięki ażurowej budowie są lekkie optycznie, to ich dodatkowy atut. Można je więc wykorzystać na niewielkich działkach miejskich, gdzie nie będą zabierać cennej przestrzeni i tworzyć tło dla zieleni ogrodu. Ogrodzenia są dostępne w modnym kolorze antracytowym – taka kolorystyka to również ukłon w stronę nowoczesnej architektury.

 Polbram na straży posesji Polbram na straży posesji

Bona i Nikola II – przemyślane w każdym detalu

Jednak o zakupie systemu ogrodzeniowego Polbram przekonuje nie tylko efektowny design. Ich zaletą jest również kompletność. Wybierając je, mamy do dyspozycji nie tylko przęsła, ale również furtki (lewą i prawą) oraz bramy. Do dyspozycji mamy również wszystkie elementy montażowe, co sprawia, że nawet domorosły majsterkowicz poradzi sobie z samodzielną instalacją ogrodzenia. Polbram to też solidność – ogrodzenia są wykonane z wysokiej jakości ocynkowanej stali. Solidna, zwarta struktura tego materiału sprawia, że ogrodzenie jest odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i kapryśne warunki atmosferyczne. Dodatkowym zabezpieczeniem jest malowanie proszkowe. To wszystko sprawia, że nowoczesne systemy ogrodzeniowe Polbram są bezkonkurencyjne!

Ania

Post Polbram na straży posesji pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały

Dbając o jakość roślin ozdobnych oraz efektowny wygląd rabat kwiatowych, koniecznie musimy pamiętać o ściółkowaniu, czyli zabezpieczeniu wierzchniej warstwy ziemi wokół bylin, krzewów i wszelkich odmian roślin, które mamy ochotę wyeksponować w naszym ogrodzie.

Post Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Dlaczego ściółkowanie jest ważnym zabiegiem w ogrodzie? Otóż w codziennych warunkach wiosną i latem ziemia wokół posadzonych roślin ozdobnych bardzo szybko ulega zachwaszczeniu. W trakcie letnich suchych dni mocno też odparowuje z niej wilgoć i gleba nadmiernie się przesusza. Te procesy nie służą roślinom, wpływając negatywnie na ich kondycję, a tym samym wzrost, kwitnienie i walor ozdobny.

Odkąd w swoim ogrodzie regularnie ściółkuję przestrzenie pomiędzy roślinami, co sezonowo uzupełniam i wymieniam materiał na ściółkę, moje rośliny zdecydowanie lepiej rosną, a przede wszystkim znoszą letnie upały, nawet jeśli nie mam możliwości zapewnić im regularnego podlewania.

Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały
Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały

Jak ściółkować rośliny?

Jeśli zakładamy nowy ogród lub nowe rabaty w ogrodzie, warto do ściółkowania przygotować się profesjonalnie, a więc wokół posadzonych roślin rozłożyć najpierw specjalną do tego celu agrowłókninę, która już sama w sobie stanowi doskonałą warstwę izolacyjną utrzymującą wilgoć, zabezpieczającą przed przemarzaniem, blokującą możliwość rozwoju chwastów. Ale ponieważ nie jest to rozwiązanie estetyczne, warto pokryć ją dodatkowo materiałem, który wokół roślin wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie i polecany jest do ściółkowania, np. korą lub żwirem.

Jeśli ogród jest starszy, nie mamy już miejsca na rozłożenie agrowłókniny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i tak wypełnić przestrzenie pomiędzy roślinami, a szczególnie obrzeża rabat, miejsca w sąsiedztwie traktów, trawników i ogrodzeń, grubą warstwą ściółki. Dobrze przed takim zabiegiem najpierw miejsca te wygrabić i wypielić, tak aby pod wierzchnią warstwą nie pojawiały się szybko niechciane chwasty.

Warstwa ściółki nie powinna mieć prześwitów, warto, by była dość gruba ok. 5-7 cm, oczywiście jest to w dużym stopniu zależne od materiału, jaki wybierzemy na ściółkowanie.

Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały
Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały

Jaki materiał na ściółkę?

Najbardziej popularnym materiałem na ogrodową ściółkę jest oczywiście kora. Najczęściej jest to kora drzew iglastych, o mniejszym lub większym stopniu rozdrobnienia. Doskonale nadaje się na ściółkowanie wszelkich rabat, ale w ogrodzie, gdzie mamy różaneczniki, pierisy, azalie i kalmie (tak jak w moim) dodatkowo będzie sprzyjała utrzymując kwasowość gleby i zapobiegając rozwoju grzybów. Kora w ogrodzie leśnym wygląda bardzo naturalnie, dlatego ja wybrałam właśnie ten materiał. Dodatkowo bardzo lubię, kiedy bezpośrednio po położeniu, unosi się w moim ogrodzie przyjemny żywiczny zapach.

W sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele rodzajów kory polecanej do ściółkowania, w tym korę koloryzowaną w wielu ciekawych odcieniach, pozwalających na stworzenie dekoracyjnej, nietypowej rabaty.

Podobne właściwości jak kora będzie miała również ściółka z igliwia. Szczególnie tam, gdzie w ogrodzie mamy ozdobne sosny czy daglezje warto wykorzystać sypiące się igły do okrywy sąsiadujących rabat. Ja początkowo starałam się wygrabiać spadające w dużej ilości igły spod mojej starej daglezji. Ostatecznie, kiedy zauważyłam, że dzięki takiej ściółce doskonale mają się posadzone w jej okolicy cisy i nie plenią się chwasty, pozostawiam igły jako zdrową i naturalną ściółkę.

Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały
Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały

Doskonałym materiałem do ściółkowania rabat są wióry z własnych porządków w ogrodzie. Jeśli ogród mamy dość bogaty w drzewa i krzewy oraz samodzielnie ścinamy gałęzie, najlepiej użyć rozdrabniarki. Powstały materiał będzie doskonałą warstwą okrywową, izolującą glebę wokół roślin ozdobnych. Do rozdrabniarki warto wrzucać też szyszki, które po rozdrobnieniu, podobnie jak kora, staną się estetycznym materiałem na ściółkę.

Bardzo efektownym i coraz popularniejszym materiałem na ściółkowanie jest oczywiście żwir i wszelkiego rodzaju kruszywo ozdobne. Na rynku jest bardzo wiele propozycji materiału ceramicznego i kamiennego polecanego właśnie do ozdobnego wypełniania przestrzeni pomiędzy roślinami w ogrodzie. Ściółki żwirowe sprawdzą się tam, gdzie chcemy wyeksponować trawy, rośliny soliterowe (pojedyncze), a także wszędzie tam, gdzie ogród ma mieć charakter pustynno-skalny.

Dominika

Post Ściółkowanie roślin – ważne, szczególnie w letnie upały pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Motyle w moim ogrodzie

Nawet „kawałek” ogródka może być powodem do nie lada radości, szczególnie, kiedy przysparza okazji do przyrodniczych obserwacji i podziwiania pięknej natury.

Post Motyle w moim ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Nie dalej jak w zeszłą sobotę spędzałam sobie przyjemnie czas na tarasie, oddając się lekturze, gdy niespodziewanie przykuł moją uwagę istny przyrodniczy spektakl. Otóż wokół kwiatów jednego z krzewów zaczęło pojawiać się sporo motyli, których wcześniej nie widziałam w takiej ilości w moim ogrodzie. Motyle to piękne, dekoracyjne owady i sprawiają, że ich obserwacja daje naprawdę wiele radości.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Postanowiłam więc w ślad za tym przyjemnym doświadczeniem, przyjrzeć się bliżej, jakie rośliny w ogrodzie mogą przyczynić się do częstszych odwiedzin tych urokliwych owadów i jakie motyle mam szansę jeszcze zobaczyć na swojej posesji.

Rośliny przyciągające motyle

Krzew, który zwabił motyle do mojego ogrodu to tawlina jarzębolistna. Posadziłam ją w dość trudnym miejscu, w sąsiedztwie cisa, w ciemnym kącie. Pięknie się rozrosła i co lato pokrywa się wiechowatymi białokremowymi kwiatami, które jak się okazało w tym roku, stały się dodatkowo wspaniałą stołówka dla zapylaczy. Motyle, które najwyraźniej upodobały sobie tawlinę to dość popularni, ale niezwykle dekoracyjni przedstawiciele gatunku rusałka pawik oraz rusałka admirał.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Zabrałam się zatem do sprawdzania, jaki krzew czy bylina równie atrakcyjnie jawiłby się dla tych kolorowych gości. Okazało się, że istną królową wabików motyli jest ozdobny krzew o nazwie ‚Budleja’. Raz, że dekoracyjnie kwitnie groniastymi wiechowatymi zwykle fioletowymi i purpurowymi kwiatostanami, to dwa, przyciąga różne gatunki motyli i to całymi grupami. Sadząc budleję w ogrodzie, mamy szansę na odwiedziny tak pięknych okazów jak: pokrzywnik, paź królowej, dostojka, rusałka osetnik i wiele, wiele innych bardziej skromnych, jak np. bielinek czy latolistek cytrynek.

Motyle w moim ogrodzie Motyle w moim ogrodzie

Skutecznie przyciągająco na motyle działają również jeżówki i rudbekie, ich wyraźnie zaznaczone środki kwiatostanów są doskonałą spiżarnią nektaru dla tych pięknych owadów. Motyle chętnie korzystają również z tych samych miododajnych gatunków, jakie lubią trzmiele i pszczoły. Chcąc więc zaprosić te owady do ogrodu warto na rabatach posadzić lawendę, kocimiętkę, rozchodniki i lebiodkę.

Lato to wspaniały czas na podglądanie motyli, postanowiłam, że w przyszłym sezonie dosadzę kilka odmian roślin, które mam nadzieję zachęcą motyle z okolicy do częstych i grupowych odwiedzin w moim ogrodzie.

Dominika

Post Motyle w moim ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Oryginalność w ogrodzie to nie tylko egzotyczne odmiany roślin i nietuzinkowe sposoby ich ekspozycji, to również gra kolorem, szczególnie tym nietypowym dla roślin, stojącym w kontraście do zielonego – czerwonym i bordowym.

Post Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Szukający ciekawych i atrakcyjnych w wyglądzie roślin o dekoracyjnym bordowym i czerwonym ulistnieniu znajdziemy bogatą ofertę bylin, roślin wieloletnich i jednorocznych, charakteryzujących się mniej lub bardziej głębokim kolorem ulistnienia (od czerwonokrwistego po głęboki burgund wpadający wręcz w czarny). Jeśli jesteśmy wytrawnymi ogrodnikami, możemy szukać gatunków wymagających pielęgnacji i starannej uprawy, ale dla amatorów proponuję odmiany łatwe, popularne, które nie nastręczą trudów prac ogrodniczych, a zagwarantują dekoracyjny efekt.

Żurawka ogrodowa

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Jest rośliną z gatunku „sama rośnie” – niezwykle łatwą w uprawie. Występuje w wielu wariantach kolorystycznych, ale do najbardziej efektownych należą właśnie te bordowe odmiany ‚Can Can’ czy Purple Petticoats’. Żurawka jest rośliną wieloletnią, doskonale odnajdującą się na każdym stanowisku, jest mrozoodporna. Tworzy ładne, zwarte kępy i chociaż nie jest rośliną ekspansywną można sadzić ją w grupie roślin zadarniających, bo stopniowo będzie się rozprzestrzeniać, tworząc idealne do rozsad nowe zawiązki. Kwitnie (czerwiec-lipiec) drobnymi wiechowatymi kwiatostanami, o różnych kolorach w zależności od odmiany – te bordowolistne zwykle kwitną na biało, kremowo, lekko różowo.

Koleus w wersji bordo

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Równie wdzięczną w uprawie, a zachwycającą rozmaitością w gamie kolorystycznej ulistnienia jest bylina popularnie zwana pokrzywką ogrodową, czyli Koleus Blumego. Jej niezwykle dekoracyjnymi odmianami o pięknie wybarwionych w odcieniach koloru bordo i czerwieni są np. ‘Black Prince’, ‘Spitfire’,‘Ruffles Bordeaux’, ‘Marooned’. Chociaż jest to bylina wieloletnia, na potrzeby uprawy ogrodowej traktuje się ją jako roślinę jednoroczną i sadzi w każdym sezonie na nowo. Na dłużej sprawdzi się w uprawie domowej w doniczkach i skrzynkach. Niestety, duże osobniki szybko łysieją i stają się nieatrakcyjne wizualnie, dlatego warto często ją rozmnażać przez „zaszczepki”, czyli odnogę starej rośliny. Szybko się ukorzeniają i pięknie rozrastają. Koleus jest rośliną uniwersalną, doskonale odnajdzie się na mieszanych rabatach, a także w uprawie skrzynkowej i donicach. Do pięknego wybarwiania liści potrzebuje dość słonecznego stanowiska i regularnego podlewania.

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzieRozchodnik purpurowy wielki

To popularna bylina, chociaż w wersji bordowolistnej (‚Purple Emperor’) spotyka się ją rzadziej. Jest jednak niezwykle dekoracyjna, szczególnie kiedy pokryte mięsistymi bordowymi, niekiedy prawie czarnymi liśćmi łodygi zwieńczą baldachowate różowo-rubinowe kwiatostany (od lipca do września). Jest to roślina polecana szczególnie do ogrodów żwirowych i skalnych oraz w miejsca dużego nasłonecznienia i małej wilgotności, jest bowiem bardzo wytrzymała na suszę. Rozchodnik jest mrozoodporny i mało wymagający. Wczesną wiosną sadzimy go z sadzonek, jak sama nazwa wskazuje, roślina ładnie się rozrasta tworząc dekoracyjne kępy.

Szarłat wiechowaty

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzieRoślina ozdobna, której walor głębokiego koloru zachęca do sadzenia na dekoracyjnych rabatach, mimo iż jest to roślina jednoroczna. Wysiewa się go prosto do gruntu z nasion już z końcem kwietnia. Roślina ta buduje dość wysokie łodygi (ok. 1 m), gęsto ulistnione silnie bordowymi, romboidalnymi, dekoracyjnymi liśćmi. Od lipca do września odmiana ta pokrywa się gęstymi, wiechowatymi, „lichowatymi” kwiatostanami również w kolorze intensywnego burgunda. Szarłat lubi stanowiska słoneczne, w półcieniu liście będą mniej czerwone, a bardziej zielone. Gleba powinna być lekka, piaszczysta, wapienna. Doskonale nadaje się do sadzenia w grupach i ciekawych kompozycjach np. z trawami.

Bodziszek bordowolistny

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie
Kolejną niezwykle urokliwą i nietrudną w uprawie byliną o bordowych łodygach i ulistnieniu jest jeden z przedstawicieli bodziszków – bodziszek ‚Midnight Reiter‚. Bodziszki jako rośliny zadarniające tworzą ładnie rozrastające się kępy. Podobnie rośnie Midnight Reiter, tworzy zgrabną kępę, drobnych pierzastodłoniastych liści, z których z początkiem lata wyłaniają się dłuższe łodygi, a na nich drobne jasnofioletowe, dekoracyjne kwiaty. Roślina jest niewymagająca, może zasiedlać różne stanowiska. Doskonale nadaje się do ogrodów żwirowych i jako obrzeża rabat. Bardzo efektownie wygląda jako element kompozycji piętrowej, szczególnie jeśli ma uwypuklić grę kolorów. Bodziszek ten sadzimy poprzez sadzonki. Jest to roślina odporna, niewrażliwa na przesuszenie, doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych i półcieniu.

Decydując się na ciekawe zestawienia kolorystyczne w ogrodzie, a szczególnie te w gamie czerwieni i burgunda weźmy też pod uwagę takie przyjazne w uprawie byliny jak: Tawułka Tumberga ‚Cappuccino’, Penstemon naparstnicowaty ‚Husker Red’, Dąbrówka rozłogowa ‚Black Scallop’, Szczawik purpurowy, Języczka pomarańczowa.

Bordowa wisienka na torcie – rojnik

Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie

Nietuzinkowym elementem bordowej dekoracji w ogrodzie może być również odmiana rośliny popularnie zwanej skalną różą, czyli rojnik ‘Rubin’. Bardzo efektowne purpurowo-bordowe ułożone gwieździście mięsiste liście tworzą przypominające kwiat róży dekoracyjne skupiska. Odmiana ta może stać się wdzięcznym wykończeniem obrzeży ogrodów skalnych i żwirowych oraz ogrodów w stylu naturalistycznym imitujących naturalne plenery. Rojnik poza słońcem nie potrzebuje wiele, toleruje ciężkie warunki, woli jednak suszę niż nadmierna wilgoć. W czerwcu i lipcu rojnik wypuszcza łodygę (ok. 4 cm), która pokrywa się urokliwymi gwiazdkowatymi kwiatkami. Szybko się rozrasta, tworząc wokół grupy gęsto przylegających do siebie ozdobnych bordowych różyczek.

Dominika

Post Zieleń w kolorze burgunda – bordowe byliny w ogrodzie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe

Przeglądając jakiś wnętrzarski portal, natknęłam się na reklamę metalowych, giętych krzeseł ogrodowych. Szybki rzut oka na aranżację spowodował, że zamiast wyłączyć reklamę, kliknęłam ją. Moim oczom ukazały się stylowe, piękne meble. Zachwyciłam się nimi.

Post Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Jeśli szukacie mebli na taras czy balkon, warto rozważyć zakup właśnie giętych, metalowych krzeseł. Dzięki temu, że współczesne stopy metali są elastyczne, lżejsze i bardziej podatne na formowanie niż tradycyjne, można wykonać z nich najbardziej wyszukane modele, pasujące do każdego rodzaju architektury. Możemy wybierać wśród masowych wyrobów, ale jeśli zdecydujemy się skorzystać z usługi zręcznego kowala, w naszym ogrodzie czy na balkonie pojawią się niepowtarzalne finezyjne egzemplarze. Krzesła metalowe oprócz tego, że prezentują się bardzo efektownie, są wytrzymałe, odporne na czynniki zewnętrzne, a odpowiednio zabezpieczone farbą antykorozyjną w nienagannym stanie będą nas zachwycały swoim wyglądem przez wiele lat. Bogata paleta farb antykorozyjnych do metalu pozwala na wymarzoną aranżację przestrzeni wypoczynkowej.

Zobaczcie, jak może wyglądać wasz taras lub balkon. Zainspirujcie się i stwórzcie niebanalną aranżację!

Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe
Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe 

Asia
Zdjęcia: Aluro, Bonami, Dekkor, dekoracjadomu.pl, Metalarte, Mile Maison, thinkstockphotos.com, Sodo, materiały prasowe

Post Romantyczne, filigranowe, gięte krzesła ogrodowe pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant

Byliny należą do moich ulubionych kwiatów. Dlaczego? Są po prostu idealne dla leniwych ogrodników. Od lipca w moim ogrodzie prym wiedzie rozwar wielokwiatowy. Polecam go wszystkim tym, którzy chcą cieszyć oczy pięknym ogrodem, ale nie przepadają za sadzeniem czy też zbyt częstym nawożeniem roślin.

Post Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegantRozwar wielokwiatowy wyróżniają dorodne kwiaty o średnicy dochodzącej do 8 cm w pięknych soczystych odcieniach fioletu, bieli i różu. Na moich rabatach królują głęboko fioletowe. Kwiatostany przypominają nieco dzwonki. Ozdobą rośliny są także pąki w formie określanej najczęściej jako baloniki, we mnie budzą skojarzenia z chińskimi lampionami. Mają jeszcze jeden atut – kwitną bowiem od końca czerwca aż do ostatnich dni sierpnia.

Gdzie posadzić rozwar wielokwiatowy?

Warto wybrać dla tej byliny słoneczne stanowisko, wówczas będzie najobficiej kwitła. W moim ogrodzie rośnie na rabacie z wystawą południowo-zachodnią. Pamiętajmy, by miejsce zaplanować z rozwagą – rozwar nie lubi przesadzania, podczas którego łatwo można uszkodzić jego mięsisty gruby korzeń. Rozwar jest mrozoodporny, mój posadzony przed pięcioma laty jeszcze nigdy nie przemarzł. Może dlatego, że miejsce, w którym rośnie jest dobrze chronione przed mroźnymi zimowymi wiatrami. Roślina najlepiej wygląda w grupie – kilka sadzonek tworzy wyrazisty akcent na rabacie. W moim ogrodzie tłem dla rozwaru są wyższe od niego hortensje, szałwia i zielistka.

Moja przyjaciółka, której ogród tworzą rośliny w donicach ustawionych na tarasie uprawia rozwar właśnie w nich. Zapewnia, że wystarczy posadzić go w głębokim pojemniku, by cieszyć się urodą tych pięknych kwiatów.

Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant

Jak dbać o rozwar wielokwiatowy?

Roślinie warto zapewnić żyzną próchniczą glebę, powinna być również przepuszczalna. To bylina, która nie lubi zbyt wilgotnej gleby. Dobrze znosi suszę, gdyż jej korzeń doskonale magazynuje wodę. Rośliny nie trzeba koniecznie nawozić, ale dobrze jest ją zasilić uniwersalnym preparatem wieloskładnikowym przy okazji nawożenia innych kwiatów. Wyższe odmiany – pędy rozwaru mogą dorastać nawet do 60 cm wysokości – warto palikować. Pamiętajmy też o usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, co zapewni nam przedłużenie okresu kwitnienia. Jesienią można roślinę ściąć tuż przy ziemi. Zaznaczmy wówczas również miejsce, w którym rośnie. Wiosną rozwar pojawia się bowiem dość późno i można łatwo go uszkodzić podczas wiosennych prac porządkowych na rabacie.

Ania

Post Rozwar wielokwiatowy, czyli lipcowy elegant pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Jak zadbać o czystość wody w basenie

W upalne dni miło jest popływać czy pobawić z dziećmi w przydomowym basenie. Jednak basen to nie tylko przyjemność i wygoda, to również obowiązek, gdyż o czystość wody musimy zadbać sami. Z pomocą przychodzą nam przeróżne preparaty i filtry.

Post Jak zadbać o czystość wody w basenie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

W trosce o nasze zdrowie i naszych najbliższych powinniśmy dbać o czystość oraz higienę wody w basenie. O ile w małych i płytkich basenach dla dzieci nie ma najmniejszego problemu z wymianą wody, tak w przypadku większych jest to dość kłopotliwe, gdyż po prostu jest jej bardzo dużo. W utrzymaniu czystości przyda się wodny odkurzacz, który usunie glony i inne zanieczyszczenia oraz sitko do basenów, a także chemia basenową, która utrzyma odpowiednie pH wody oraz ją zdezynfekuje.

Jak zadbać o czystość wody w basenie Jak zadbać o czystość wody w basenie

Pompy z filtrem

Kupując duży basen najczęściej w zestawie są już filtry mechaniczne oraz pompy zatrzymujące osady i zanieczyszczenia piaskowe, żwirowe, żwirowo-antracytowe. Filtry wyposażone są w manometr, który wskazuje poziom zanieczyszczenia – gdy zostanie on przekroczony, filtr należy przepłukać. W małych basenach stosuje się również wymienne wkłady filtracyjne z siatki stalowej, poliestrowej lub polietylenowej. Pamiętajmy, by nie kąpać się, gdy pompa filtrująca jest podłączona do prądu i filtruje wodę.

Jak zadbać o czystość wody w basenieChemia basenowa

W przydomowych basen rozporowych i stelażowych do uzdatniania wody najczęściej wykorzystujemy chlor. Wykorzystuje się również dezynfekcję łączoną (chlor i ozon, chlor i promienie UV) lub – rzadziej – bezchlorową (promieniami UV, ozonem, bromem, jodem, tlenem aktywnym). Najczęściej preparaty te występują w postaci płynów lub granulatów do rozpuszczenia w wodzie. Ich stosowanie ogranicza rozwój glonów oraz zabija niebezpieczne bakterie, które rozmnażają się szybko w stojącej wodzie. Na rynku dostępne są także np. preparaty klarujące wodę basenową, środki zwalczające bakterie i glony, podwyższające lub obniżające pH wody, służące do czyszczenia lustra wody. Pamiętajmy, że zawsze należy stosować się do zaleceń producenta.

Tester wody

Chemiczny tester wody pozwala określić pH wody oraz czy jest wolna od zbyt dużych ilości chlorków i bromu. Woda basenowa powinna mieć pH od 7 ,0 do 7,4. Niższe wartości wody mogą podrażnić skórę i oczy, a także powodować powstawanie rdzy na metalowych częściach basenu. Natomiast zbyt wysokie pH blokuje działanie chemii basenowej – po prostu stosowanie preparatów dezynfekujących i czyszczących będzie nieskuteczne.

Jak zadbać o czystość wody w basenie Jak zadbać o czystość wody w basenie

Akcesoria do czyszczenia basenu ogrodowego

Stosowanie nawet najlepszej chemii basenowej nie spowoduje, że woda będzie czysta. Na przykład do usuwania większych zanieczyszczeń przyda się kij teleskopowy z siatką. Dno basenu oraz ścianki wyczyścimy odkurzaczem basenowym – podłączany jest do pompy wody. Urządzenie działa na zasadzie zasysania wody z basenu razem z osadem, który odkłada się w filtrze, a oczyszczona woda wraca do basenu.

Zapobieganie zanieczyszczeniom

Gdy nie korzystamy z basenu, warto przykryć go specjalną matą. Co więcej, producenci basenów zalecają, by raz w tygodniu dolać świeżej wody ilości 5%, żeby rozcieńczyć gromadzące się sole w wodzie powstałe w wyniku oksydacji i chlorowania. Dobrze też przed wejściem do basenu ustawić specjalną myjkę do stóp, może to być również zwykła miska z wodą. Moczymy w niej nogi przed wejściem do basenu – unikniemy w ten sposób zanieczyszczenia wody trawą czy piaskiem.

Asia

Post Jak zadbać o czystość wody w basenie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Panele ogrodzeniowe – siatka w nowej odsłonie

Każdy właściciel działki, wcześniej czy później, staje przed dylematem, czym ją ogrodzić. Jeśli nie chcemy wydawać dużo pieniędzy, ale zależy nam na estetyce, wybierzmy ogrodzenia z siatki. Najwygodniejsze są panele ogrodzeniowe.

Post Panele ogrodzeniowe – siatka w nowej odsłonie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Ogrodzenia systemowe z paneli mają różnie formy. Na rynku dostępne są modele klasyczne, dekoracyjne, a także zupełnie nietypowe, których wygląd możemy modyfikować według własnego uznania. Możemy również wybrać kolor ogrodzenia, gdyż panele malowane są proszkowo i oczywiście zabezpieczone antykorozyjnie. Co ważne, ogrodzenia panelowe są łatwe i szybkie w montażu. Z pracą tą poradzi sobie każdy majsterkowicz. Wystarczy tylko wyznaczyć przebieg ogrodzenia, punkty umiejscowienia słupków w ziemi i postępować zgodnie z instrukcją producenta. Za ich wyborem przemawia także cena – są tańsze od ogrodzeń murowanych czy kutych.

Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie
Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie

Ogrodzenia panelowe – na co zwrócić uwagę

Panele zbudowane są z prętów ocynkowanych o różnych średnicach, które są ze sobą zgrzewane. W porównaniu z drutami w ogrodzeniach siatkowych te stosowane w panelach są mniej elastyczne i zwykle grubsze. Aby ogrodzenie było bardziej wytrzymałe, stosuje się dodatkowo przetłoczenia drutu (panele profilowane), których ilość uzależniona jest od wysokości panelu. Wybierając panele pamiętajmy, że duże oczka i cienki drut zwiększają ryzyko deformacji. Na uwadze powinniśmy mieć jeszcze jedną kwestię, że im grubszy drut, tym cięższe panele, czyli bardziej stabilne. Stabilne ogrodzenie jest trudniejsze do sforsowania i generuje mniej hałasu pod wpływem wiatru.

Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie Ogrodzenie panelowe - siatka w nowej odsłonie

Co potrzebne do montażu ogrodzenia panelowego

Panele z siatki kupuje się na sztuki, dopasowując ich ilość i rozmiar do powierzchni działki. Dobieramy do nich słupki montażowe (podstawa konstrukcji ogrodzenia) oraz obejmy montażowe (posłużą do mocowania paneli).

Asia

Post Panele ogrodzeniowe – siatka w nowej odsłonie pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Malowanie ogrodzenia z siatki

W ramach wolnego weekendu pojechałam za miasto. Miałyśmy z koleżanką poleniuchować korzystając z pięknej słonecznej pogody. Niestety, jej mąż wymagał naszego wsparcia, bo właśnie tego dnia postanowił odnowić ogrodzenie z siatki.

Post Malowanie ogrodzenia z siatki pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Działka moich znajomych ogrodzona jest siatką. Zamontowana była dość dawno, odnawiana i malowana kilka lat temu (chyba jak znajomi zostali właścicielami działki), więc jej stan pozostawiał wiele do życzenia – w bardzo wielu miejscach była zardzewiała. Niby Jarek nie chciał naszej pomocy, ale sam raczej szybko by sobie nie poradził.

Zaczęliśmy od usunięcia rdzy. Ja i Gośka wykonywałyśmy tę pracę za pomocą papieru ściernego i szczotki drucianej, Jarek natomiast używał szlifierki. Na rynku są również odrdzewiacze w płynie, które powodują, że rdza zamienia się w czarną powłokę nadającą się do malowania. Jednak my takiego nie mieliśmy, a do sklepu nie chciało się nikomu jechać. Tak więc wykorzystywaliśmy to, co było. Powiem szczerze, że trochę czasu nam to zajęło, ale dzielnie usuwaliśmy rdzę.

Malowanie ogrodzenia z siatki Malowanie ogrodzenia z siatki

Gdy już zniknęło ostatnie jej ognisko, Jarek benzyną odtłuścił siatkę. Odczekał aż wyschnie i wręczył nam pędzle (przygotowany był:)) – chociaż lepiej jakby zakupił wałki do malowania siatki, które dzięki specjalnym nacięciom pozwalają na dokładne pokrycie farbą większych powierzchni ogrodzenia i jednocześnie na mniejsze zużycie preparatu. Zbuntowałyśmy się jednak i przekonałyśmy go, żeby pracę odłożyć na następny dzień, a teraz udać się na zasłużony odpoczynek. A rano? Po śniadaniu, z nowymi siłami zabraliśmy się za malowanie. W trójkę dość szybko pokryliśmy siatkę farbą podkładową (chroni przed korozją) oraz wykończeniową, a przez resztę dnia podziwialiśmy nasze wspólne dzieło:)

Malowanie ogrodzenia z siatki Malowanie ogrodzenia z siatki

Asia

Post Malowanie ogrodzenia z siatki pojawił się poraz pierwszy w M jak Mrówka.

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny