• .

  • .

  • .

  • .

  • .

Opryski w marcu – jakie można przeprowadzić?

Opryski w marcu – jakie można przeprowadzić?

 

„Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to zasada, która sprawdza się także w ogrodzie. Stosujmy się do niej, a nasz ogród będzie zdrowy i piękny przez cały sezon. Co więc mamy zrobić? Zapobiegać chorobom i wyeliminować szkodniki zagrażające naszym roślinom. Opryski w marcu sprawią, że zdążymy zniszczyć owady, zanim zaczną żerować.

Marzec to miesiąc, który niejednokrotnie zaskakuje nas zmienną pogodą. Odwilż i wahania temperatury przyczyniają się do wzmożonego żeru szkodników i porażenia roślin przez choroby. Dlatego też o rośliny w ogrodzie powinniśmy zadbać jak najwcześniej. Opryski w marcu nie zaszkodzą owadom zapylającym, które nie rozpoczęły jeszcze lotów. Pamiętajmy jednak, że konkretne metody ochrony powinniśmy dobierać do grupy czy gatunku rośliny.

Oprysk iglaków

Przędziorki i ochojniki są chyba największym zagrożeniem dla iglaków (drzew i krzewów iglastych). Możemy skutecznie je zwalczać, stosując środki oparte na bazie oleju parafinowego – są bezpieczne dla otaczającego nas środowiska. Olej parafinowy tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich duszenie się.  Profilaktycznie warto zastosować fungicydy – środki grzybobójcze.

Oprysk drzew i krzewów owocowych

Preparat na bazie parafiny możemy także stosować na drzewa owocowe (jabłonie i śliwy), ponieważ u nich także mogą pojawić się przędziorki. Jednak szczególnie uciążliwe w uprawie drzew i krzewów owocowym są kwieciak jabłkowiec i miodówka jabłoniowa. Aby nie szkodziły naszym uprawom sadowniczym, już w fazie pękania pąków powinniśmy zastosować odpowiedni insektycyd (preparat przeciwko insektom). Jabłonie i grusze należy także chronić przed parchem (opryski wykonujemy preparatami miedziowymi), brzoskwinie przed kędzierzawością liści, a śliwy przed torbielą. Opryski w marcu wykonane odpowiednimi preparatami przeprowadzamy również w fazie nabrzmiewania pąków liściowych. Dobrze też zastosować środki ochrony, które ochronią drzewa przed rakiem czy zgorzelą kory.

Oprysk w marcu – rośliny ozdobne

Wszystkie krzewy i drzewa liściaste warto opryskać przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom. Możemy do tego celu wykorzystać dostępne preparaty lub przygotować je samodzielnie, np. sporządzić napary, wywary lub gnojówki z cebuli lub czosnku. Takie ekologiczne opryski są bezpieczne dla roślin.

Kiedy przeprowadzać opryski?

Nie ma konkretnej daty poszczególnych oprysków, gdyż zależy ona od wpływu pogody na tempo wegetacji roślin. Termin należy dostosować do warunków pogodowych oraz fazy rozwoju roślin – oprysk wykonany w zbyt niskiej temperaturze, za wcześnie, jak i za późno nie będzie skuteczny. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na opakowaniach preparatów. Prace przeprowadzamy w bezwietrzny, ciepły i pochmurny dzień, ale bezdeszczowy. Wykonywanie oprysków w słoneczny dzień grozi poparzeniem roślin. Natomiast w przypadku wystąpienie deszczy zaraz po oprysku, środek ochronny może zostać zmyty i opryski w marcu będziemy musieli powtórzyć. Istotna jest także pora dnia – najlepszy jest poranek lub wieczór. Wówczas wiatr wieje delikatnie, temperatura jest niższa, wilgotność wysoka i brak jest bezpośredniego oddziaływania promieni UV. Preparat rozprowadzamy dokładnie po całej roślinie w dawce wskazanej na opakowaniu.

Zdjęcia: Fotolia.com

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny