• .

  • .

  • .

  • .

  • .

Krokusy – zwiastuny wiosny

Krokusy – zwiastuny wiosny

 

Krokusy zakwitające wczesną wiosną działają jak endorfiny i naturalna aromaterapia! Doskonale poprawiają nasz nastrój, gdy wokoło jeszcze szaro, dlatego postarajmy się, by znalazły się również w naszym ogrodzie.

Chociaż ich korzeni należy szukać w Persji, to na dobre zagościły również u nas. W Tatrach rośnie szafran spiski, a w Bieszczadach szafran Henffela. Krokusy występują w licznych odmianach, w wielu kolorach – poczynając od różnych odcieniu fioletu po żółcienie i biel, więc każdy wybierze coś dla siebie. Niestraszne im przymrozki, dlatego choć krokusy są typowe dla kompozycji pojawiających się w marcu i kwietniu, mogą zdobić nasz ogród już pod koniec lutego. Planując nasadzenia z tych kwiatów, nie zapominajmy także o odmianach kwitnących jesienią.

Gdzie sadzić?

Krokusy należą do roślin niskich – osiągają jedynie 8-15 cm wysokości, dlatego najlepiej wyglądają sadzone w dużych kępach. Im grupa jest większa, tym efekt bardziej spektakularny. Nasadzenia z krokusów doskonale będą się rozwijać na brzegach rabat lub w skalniaku. Jednak najbardziej naturalnie krokusy wyglądają usytuowane na trawniku oraz pod drzewami i krzewami – budzą wówczas skojarzenia z górską łąką. Decydując się na ich posadzenie na trawniku, pamiętajmy, że będzie można go skosić dopiero, gdy dojdzie do całkowitego zaschnięcia liści przekwitłych krokusów (najczęściej w czerwcu). Ich wcześniejsze skoszenie osłabia bowiem cebule i prowadzi do osłabienia kwitnienia w kolejnych latach. Krokusy warto także uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach.  Możemy również pokusić się o ich pędzenie w naszych mieszkaniach, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że będą kwitły bardzo krótko. Warto je sadzić w towarzystwie innych kwiatów wiosennych takich jak przebiśniegi, tulipany czy narcyzy. Ozdabiajmy nimi również rabaty bylinowe – kiedy ich liście zanikną, miejsce na rabacie nie powinno być bowiem puste.

Warunki uprawy

Do uprawy krokusów należy wybrać stanowisko dobrze nasłonecznione. Posadzone w półcieniu mogą zakwitnąć później. Miejsce do ich nasadzeń wybierzmy z rozwagą, gdyż nie lubią zbyt częstego przesadzania. Krokusy najlepiej rosną na podłożu próchniczym o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie zlewna i podmokła, gdyż cebule tych kwiatów mają skłonność do gnicia. Krokusy nie będą też dobrze rosły na ciężkim podłożu, dlatego warto go wymieszać z piaskiem lub drobnym żwirem i dopiero w tak przygotowanym posadzić krokusy. Ich rozwojowi nie sprzyjają również ziemie jałowe, dlatego krokusy trzeba zasilać nawozami, np. kompostem. Doskonale sprawdzą się także minerały z zawartością mikroelementów. Z kolei nawozy o zwiększonej zawartości potasu zapewnią obfite kwitnienie w kolejnym roku. Warto nimi zasilać krokusy zarówno podczas kwitnienia, jak i po nim, aż do zeschnięcia liści.

Rozmnażanie krokusów

Do rozmnażania krokusów można przystąpić po 3-4 latach od nasadzeń. Na przełomie sierpnia i września, kiedy ich liście są już zaschnięte należy wykopać bulwy potomne, które powstają w miejsce bulwy matecznej. Konieczne jest ich oddzielenie, oczyszczenie i przesuszenie w przewiewnym miejscu, w temperaturze 17-20oC. Tak przygotowane cebule sadzimy we wrześniu lub na początku października w 5-10 cm odstępach. Głębokość nasadzeń zależy od wielkości bulw – mniejsze umieszczamy płyciej – na 5-6 cm, większe do 8 cm głębokości.

Odmiany krokusów godne uwagi:

  • Krokus fioletowo-niebieski: ‘Remembrance’
  • Ciemno-fioletowy: ‘Flower Record’, 'Victor Hugo’
  • Purpurowo-niebieski: ‘Grand Maitre’
  • Żółty: ‘Cream Beauty’, ‘Grand Yellow’, 'Golden Yellow’ ,’Romance’
  • Biały: ‘Jeanne d’Arc’, 'Ard Schenk’
  • Paskowany: ‘King of Striped’, ‘Pickwick’

Zdjęcia: Fotolia.com

Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny
Tu podaj tekst alternatywny